[Magazin - Mikepércs Önkormányzat

Főoldal
Keresés a weboldalban:

Képgaléria


A CSAT Egyesület munkaerő-piaci oldalai 4. rész

2014. jan. 07.

Az álláskeresés 14 titka

(Forrás: Haszon magazin; profession.hu)

Manapság egy piacképes szakmai tudás önmagában egyáltalán nem jelent garanciát az álláskeresés sikerességére nézve. Különösen igaz ez a mostani időszakra, amikor egyáltalában arról is megoszlanak a vélemények, hogy mi számít piacképes szakmának, piacképes tudásnak. Azonban megfelelő hozzáállással, megfelelő technikával még a legnehezebb időszakokban is lehetséges álláshoz jutni.

1. Akarjunk és merjünk segítséget kérni

Az egyik legfontosabb szabály, hogy nem szabad szégyenként felfogni az állás elvesztését vagy az álláskeresés tényét. Az állás elvesztése vagy az álláskeresés során megélt kezdeti sikertelenségek után természetes némi bezárkózás, de utána nyitni kell a külvilág felé. Mindenkinek szüksége van segítségre, legyen akár pályakezdő, akár gyakorlott felsővezető. Kell a visszajelzés, a bátorítás, de sokszor már az is elegendő, ha másvalakinek elmondva saját magunk által látjuk objektívebben a saját helyzetünket. Minél szélesebb körben jelezzük, hogy éppen álláskeresésben vagyunk, annál nagyobb az esély a segítségre. Ennek rendkívül sokféle módja lehet, melyekről korábbi cikkeinkben már esett szó így itt most nem taglaljuk.

2. Félre az önérzettel

A helyes álláskeresési technikák megtanulása speciális tudás. Nem születik velünk. Elsajátítani nem nehéz, de beletelik egy kis időbe, mire jól tudjuk alkalmazni. Konfliktust okozhat, ha a pályázói önkép és a külső szakember által látottak nem esnek egybe. Például eltúlzott a pályázó célja, bizonyos erősségek nincsenek is meg vagy a tökéletesnek gondolt önéletrajz alapos átdolgozásra szorul. Ha már - nagyon helyesen - eljutottunk odáig, hogy szakemberhez fordulunk, sértődés helyett igyekezzünk inkább megfogadni a tanácsait. Természetesen kellemetlen érzés szembesülni azzal, ha valamit nem megfelelően csinálunk, de ettől még az a szakember, aki erre rámutat, nem az ellenségünk. Az álláskeresés egy folyamat, amely gyakran változást igényel. Ehhez a szakemberek csak útmutatást tudnak adni, de a siker érdekében szükséges lépéseket mindig magunknak kell megtenni. Azonban ők is csak úgy tudnak segíteni, ha együttműködünk velük és megfogadjuk a tanácsaikat. Ez pedig nagyfokú bizalmat igényel. Kicsit olyan ez, mint amikor új fodrászt választunk: nagyfokú bizalom szükséges ahhoz, hogy rábízzuk a frizuránkat, de az esetek túlnyomó többségében elégedetten távozunk a székéből.

3. Ha nincs munkánk akkor is van dolgunk

Az álláskeresés ugyanis komoly munkát jelent. Már önmagában a helyes önéletrajz összeállítása is komoly fejtörést okozhat, és jól tudjuk, ez még csak az álláskeresés első lépését jelenti. Hátra van még a lehetséges állások felkutatása, rangsor elállítása, melyik lenne számunkra a legmegfelelőbb. Ez sem megy találomra, hiszen ahhoz, hogy ezt el tudjuk dönteni, nem elég csak az álláshirdetés szövegét elolvasnunk. Gyakran további információra van szükség, amihez pedig az adott állást kínáló cégről kell bővebb információt gyűjtenünk. Meg kell mozgatnunk a kapcsolatrendszerünket is. Az pedig csak tovább növeli a szükséges erőfeszítések mértékét, ha esetleg még fel is kell előbb frissítenünk azt a kapcsolatrendszert. Ha meg van a kiszemelt állás, akkor természetesen rá kell szabnunk az önéletrajzunkat és a motivációs levelünket. Legjobb, ha ajánlólevelet, esetleg leveleket is gyűjtünk. Aztán, ha behívnak minket személyes állásinterjúra, arra fel is kell készülnünk. Netán az adott pozícióhoz szükséges ismereteinket felfrissíteni, stb. Nem is olyan kevés dolog már ez sem, ugye? Ne gondoljuk hát magunkat munkanélkülinek, hiszen jól látható, hogy az álláskeresés mennyi munkával jár. Márpedig e munka belefektetése nélkül aligha leszünk sikeres álláskeresők.

4. A ritmus nem csak a zenében fontos

Legyen ritmusa a napjainknak! A napirend az állásban lévők számára is meghatározó lehet, de az álláskeresők számára talán még fontosabb. Nagyon könnyű egy helyzetbe belekényelmesedni és azt mondani, hogy majd holnap nekifogunk az álláskeresésnek. Hiszen egy kis pihenő mindenkinek jár, nem? Van egy rossz hírem. Az a holnap soha nem jön el. Konkrét terv nélkül azonban hihetetlen akaraterő szükséges ahhoz, hogy nekifogjunk az álláskeresésnek. Készítsünk ezért napirendet! Nem kell semmi komolyra gondolni, pusztán írjuk le, aznap mikor és kit hívunk fel állás ügyben, mikor találkozunk álláskeresési tanácsadóval, mennyi időt töltünk önéletrajzírással, stb. Gondolkodjunk azonban nyitottan! Menjünk el sétálni a városba, vagy sportolni, stb. ez nemcsak arra jó, hogy kikapcsolódjunk, kiszellőztessük a fejünket, de soha nem tudhatjuk, hogy kivel futunk össze, aki esetleg tud számunkra egy jó állást. Ha van napirendünk, van ritmusa a napjainknak, sokkal inkább hasznosnak fogjuk érezni magunkat, és segíthet átlendülni a lelki mélyponton is.

 

Folytatása következik!

 

www.csat.hu

ww.facebook.com/csategyesulet

Hírek   |   Település   |   Önkormányzat   |   Letöltések   |   Képgaléria   |   Vendégkönyv
Minden jog fenntartva! 2009 Mikepércs Önkormányzata